Kopulové střešní světlíky

Kopulové střešní světlíky

Kopulové střešní světlíky slouží k efektivnímu prosvětlení místností s možností přirozeného odvětrání místností. Relativně malé otvory ve střeše dokáží, v porovnání s klasickým oknem, prosvětlit až 5krát větší prostor. Přírodní osvětlení (denní) má z hlediska vnímání světla lidským okem nejlepší spektrální složení, je tedy pro člověka nejvhodnější. Působí příznivě jak na psychiku člověka, tak na fyziologii práce.

Promyšlený systém upevnění a jednoduchý postup montáže zabezpečuje spolehlivost a těsnost.

Kopulové světlíky jsou určeny k instalaci na ploché střechy se sklonem do 15°. Kopulový světlík nepotřebuje podezdívku, protože má vlastní podstavec. Lze je proto instalovat přímo na čistě zapravený střešní otvor a následně zaizolovat hydroizolací. Světlík díky svým rozměrům lze použít prakticky na všech místech stavby, bez větších stavebních úprav. Na podstavec světlíku se napojuje libovolný druh střešní krytiny – klempířské oplechování, hydroizolační fólie apod..

Kopule jsou vyrobeny z PMMA (polymethylmethakrylátového) nebo PC (polykarbonátového) plného skla o tloušťce 2 až 3 mm, technologií volného vyfukování a tažení za tepla. U dvojitého a trojitého provedení jsou obě čočky v okrajích slepeny dohromady, což zabraňuje přístupu prachu a kondenzaci vody. Vnější vrstva má montážní přírubu se speciálními lůžky pro šrouby. Standardní barvy kopulí jsou transparentní (čirá) anebo opálová (mléčná). V případě požadavku je možno dodat i jiné barvy. Tvarově se dodávají kopule jako vypouklé anebo jehlanové (pyramidové).

Příruba má šířku 80 mm a okapnici vysokou 40 mm, která zabraňuje bočnímu tlaku větru vhánět vodu do spáry spoje. Kopule jsou tvarovány tak, aby případné orosení a vznik kondenzátu byl odváděn ven podstavcem.

Podstavec je vyroben ze sklolaminátu (PES) nebo z PVC pastu. Tepelně izolační polyuretanová vrstva slouží k ochraně před teplem i chladem. Vnitřní strana je bílá a hladká. Vnější strana je zdrsněna pro lepší aplikaci hydroizolace. Horní vrstva je navíc opatřená nátěrem chránícím proti povětrnostním vlivům. Podstavce se vyrábějí ve výškách 150, 300 nebo 500 mm a jsou zakončeny přírubou šířky 160 mm, kterou jsou položeny na nosnou konstrukci střešního pláště. Podstavce můžou být dodávány i z ocelového plechu v úpravě pozink nebo lakované dle odstínů RAL.

Větrání – kopulový světlík v otvíravé variantě je navíc vybaven otvíravým rámem z PVC nebo Al profilu. Pro denní větrání se nejčastěji používají elektropohony na 230 V. Celý systém větrání může být doplněn o zařízení, které v případě větru nebo deště zabezpečí uzavření světlíku. Jedná se o systém ústředny a čidel (senzorů) větru a deště.

S výrobou střešních světlíků máme bohaté zkušenosti. Za 16 let jsme vyrobili  světlíky pro více než 2200 staveb.

Světlíky interier

Napište nám

Napište nám, co nevidět se ozveme.

Reference